Logo
MagdaBokoło miesiąc temu
Menopauza

Perimenopauza i dziwne pieczenie języka oraz metaliczny posmak w ustach – czy któraś z Was też to ma?

Cześć dziewczyny, jestem tu nowa i od kilku miesięcy dzieje się ze mną coś, czego zupełnie się nie spodziewałam. Poza klasycznymi uderzeniami gorąca i huśtawką nastrojów, od jakiegoś czasu budzę się z pieczeniem języka, jakby był poparzony, a w ustach pojawia się nieprzyjemny, metaliczny posmak. Czasem jest tak mocno, że nie chce mi się jeść, a kawa smakuje zupełnie inaczej niż kiedyś. Czytałam, że to może być związane z menopauzą, ale mało się o tym mówi. Czuję się przez to trochę odizolowana, bo nikt z bliskich nie rozumie, jak bardzo to uprzykrza życie. Czy któraś z Was przechodziła coś podobnego? Jak sobie z tym radziłyście? Pozdrawiam ciepło

10
Aby uczestniczyć w dyskusji, musisz być zalogowana
Załóż konto
Kwiat14 dni temu

Mam to samo, tyle ze nie rano a wieczorem, silne objawy np. Jak wypije 2, 3 kawy w ciagu dnia, wtedy masakra. Pomagaja troche leki od aleegii i apap noc na noc, magnez. Ale to jest jakas masakra.

MagdaB14 dni temu

Ja zaczęłam pić siemię lniane i wydaje mi się, że jest trochę lepiej, ale pije dopiero od 2 tygodni, więc mam nadzieję że będzie szło w stronę całkowitego pozbycia się tego wrednego problemu. Tylko trzeba je podobno mielić zaraz przed spożyciem, ja do tego używam zwykłego młynka do kawy. Spróbuj może Tobie tez przyniesie ulgę.

Niquaokoło miesiąc temu

Witaj! W prawdzie nie pomogę ale przytulam 🥰 Przynajmniej takie cudo mnie ominęło. Czego ta menopauza jeszcze nie wymyśli....

Adaokoło miesiąc temu

Cześć! Jak przeczytałam Twój post, to od razu pomyślałam „o matko, nie tylko ja!”. Mam dokładnie to samo od roku – pieczenie języka, metaliczny posmak, jakby ktoś wsadził mi do ust monetę. Najgorzej bywa wieczorem i po kawie. U mnie trochę się wyciszyło po tym, jak zaczęłam suplementować witaminę B12 i żelazo (miałam niedobory) i zmieniłam pastę do zębów na taką bez mentolu i SLS. Trzymaj się mocno, naprawdę wiem jak to wkurza i frustruje. Nie jesteś z tym sama.

MenoAdminka ADMINokoło miesiąc temu

Witaj na MenoForum i w MenoPedii❤️ Bardzo dziękuję, że napisałaś o tym temacie – rzeczywiście jest jeszcze dość słabo poruszany, a wiele kobiet go doświadcza. To, co opisujesz, to klasyczny zespół pieczenia jamy ustnej (burning mouth syndrome), który w perimenopauzie i menopauzie pojawia się właśnie przez wahania hormonalne, zmiany w ukrwieniu błon śluzowych i czasem niedobory (np. witaminy B, żelaza czy cynku). Ten metaliczny posmak i pieczenie języka to bardzo charakterystyczne objawy. Często pomaga zmiana pasty na łagodniejszą (bez SLS), picie więcej wody, unikanie ostrych/kwaśnych potraw i kawy na czczo, a przede wszystkim uzupełnienie brakującego estrogenu.