Przewaga estrogenowa
Witam was Jestem od 4 tygodni na htm.Estradiol żel Gynokadin i Utrogest (Progesteron 200 mg) wieczoremOd dwóch tygodni mam wrazenie ze mam przewagę estrogenową.Sen się pogorszył.Od 2/3 praktycznie jestem wyspana,cały dzień pełna energi,wręcz nadpobudzona.Piersi totalnie tkliwe. Psychicznie powiedziałabym że stan się poprawił ale coraz to większe problemy ze snem są uciążliwe.Niewiem jaką fazę cyklu właśnie przechodzę ponieważ 2 lata temu zostałam wyłyżeczkowana i nie krwawię. Miała może któraś z was przewagę estrogenową? Pozdrawiam
Witaj! To, co opisujesz, to klasyczne objawy adaptacji do hormonów, które na tym etapie mogą przypominać przewagę estrogenową. Cztery tygodnie to jednak krótki czas i Twoje ciało dopiero uczy się nowej sytuacji, a Nutika słusznie zauważyła w komentarzu, że nie podałaś swojej dawki żelu Gynokadin. Tkliwość piersi, nagłe pobudzenie i kłopoty ze snem to częste sygnały, że dawka estrogenu może być obecnie za wysoka lub organizm reaguje na nią zbyt gwałtownie. Stosujesz Utrogest w dawce 200 mg, który ma działanie wyciszające i powinien ułatwiać zasypianie, ale przy nadmiarze estrogenu jego działanie może zostać zagłuszone. Dodatkowo brak krwawień utrudnia ocenę naturalnego cyklu, przez co hormony z leków mogły nałożyć się na resztkową pracę Twoich jajników. Choć pełna adaptacja do terapii trwa około trzech miesięcy, to silny dyskomfort i problemy ze snem są powodem, by nie czekać. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i zapytaj, czy wzorem lekarki Nutiki nie powinnaś na jakiś czas zmniejszyć dawki estrogenu. Nie modyfikuj jednak leków sama. Daj znać, ile żelu stosujesz i pamiętaj, że początki bywają wyboiste, ale wszystko da się dobrze ustawić!
Ja miałam, ale z niskiego naturalnego progesteronu. Teraz od kilku dni jestem na Oestrogelu 2 pompki czyli 1,5 mg estrogenu i progesteron mikronizowany 100 mg na noc. Doktorka powiedziała mi, żeby zmniejszyć ilość estrogenu jesli tkliwosc i bol piersi by sie pojawił. Standardowa dawka progesteronu to 100, Ty masz 200 mg on powinien równoważyć, ale nie napisałaś ile estrogenu aplikujesz.