Przewaga estrogenowa
Witam was Jestem od 4 tygodni na htm.Estradiol żel Gynokadin i Utrogest (Progesteron 200 mg) wieczoremOd dwóch tygodni mam wrazenie ze mam przewagę estrogenową.Sen się pogorszył.Od 2/3 praktycznie jestem wyspana,cały dzień pełna energi,wręcz nadpobudzona.Piersi totalnie tkliwe. Psychicznie powiedziałabym że stan się poprawił ale coraz to większe problemy ze snem są uciążliwe.Niewiem jaką fazę cyklu właśnie przechodzę ponieważ 2 lata temu zostałam wyłyżeczkowana i nie krwawię. Miała może któraś z was przewagę estrogenową? Pozdrawiam
Witaj! To, co opisujesz, to klasyczne objawy adaptacji do hormonów, które na tym etapie mogą przypominać przewagę estrogenową. Cztery tygodnie to jednak krótki czas i Twoje ciało dopiero uczy się nowej sytuacji, a Nutika słusznie zauważyła w komentarzu, że nie podałaś swojej dawki żelu Gynokadin. Tkliwość piersi, nagłe pobudzenie i kłopoty ze snem to częste sygnały, że dawka estrogenu może być obecnie za wysoka lub organizm reaguje na nią zbyt gwałtownie. Stosujesz Utrogest w dawce 200 mg, który ma działanie wyciszające i powinien ułatwiać zasypianie, ale przy nadmiarze estrogenu jego działanie może zostać zagłuszone. Dodatkowo brak krwawień utrudnia ocenę naturalnego cyklu, przez co hormony z leków mogły nałożyć się na resztkową pracę Twoich jajników. Choć pełna adaptacja do terapii trwa około trzech miesięcy, to silny dyskomfort i problemy ze snem są powodem, by nie czekać. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i zapytaj, czy wzorem lekarki Nutiki nie powinnaś na jakiś czas zmniejszyć dawki estrogenu. Nie modyfikuj jednak leków sama. Daj znać, ile żelu stosujesz i pamiętaj, że początki bywają wyboiste, ale wszystko da się dobrze ustawić!
Ja miałam, ale z niskiego naturalnego progesteronu. Teraz od kilku dni jestem na Oestrogelu 2 pompki czyli 1,5 mg estrogenu i progesteron mikronizowany 100 mg na noc. Doktorka powiedziała mi, żeby zmniejszyć ilość estrogenu jesli tkliwosc i bol piersi by sie pojawił. Standardowa dawka progesteronu to 100, Ty masz 200 mg on powinien równoważyć, ale nie napisałaś ile estrogenu aplikujesz.
Witam,moja dawka estrogenu Gynokadin to 0,6 mg jedna pompka.Lekarka powiedziała że mogę stosować nawet dwie pompki. Od roku zauważyłam że coś się dzieje z moim organizmem.W marcu zeszłego roku po raz pierwszy będąc u mamy w Polsce zrobiłam poziom hormonów.Wtedy estrogen wynosił 480pg/ml progesteron 0,35ng/ml.Lekarz tutaj w Niemczech stwierdził ze wyniki są w porządku.Dopiero nieawno zaczełam zagłębiać się w temat perimenopauzy.Powtórzyłam badania estrogen 387 pg/ml ,progesteron 0,11 ng/ml fsh19,70 mlU/ml wraz ze sprawdzeniem wyniku Amh który wskazuje na niską czynność jajników(0,20 ng/ml).Lekarz powiedział że mam przyjść za pół roku.Zgłosiłam się do innego lekarza ginekologa .Lekarka na podstawie nie wyników a objawów zaleciła terapie hormonalną.
Wynika z tego, że Twój lekarz uwzględnił i dał mniej estrogenu, a więcej progesteronu. Ja miałam tak, że raz Estradiol 14, a fsh ponad 70, a za kilka tygodni odwrotnie - estrogen 239, a fsh niski. Te wahania sa nie do ogarnięcia, dlatego lekarze i tak zalecają estrogen dla stabilizacji. Mi doktorka powiedziała, że gdy bedzie stała dostawa estrogenu to oś podwzgorze-przysadka-jajniki nie bedzie szalała. Ja bym odrobinkę zmniejszyła pompkę estrogenu i obserwowała. To okres adaptacyjny, wiec moze się dziać. U mnie 6 dni dopiero i jest idealnie na razie, bez ubocznych, trochę więcej energii i mniej zamulenia.