Logo
Magdusia5 dni temu
Menopauza

Przewaga estrogenowa

Witam was Jestem od 4 tygodni na htm.Estradiol żel Gynokadin i Utrogest (Progesteron 200 mg) wieczoremOd dwóch tygodni mam wrazenie ze mam przewagę estrogenową.Sen się pogorszył.Od 2/3 praktycznie jestem wyspana,cały dzień pełna energi,wręcz nadpobudzona.Piersi totalnie tkliwe. Psychicznie powiedziałabym że stan się poprawił ale coraz to większe problemy ze snem są uciążliwe.Niewiem jaką fazę cyklu właśnie przechodzę ponieważ 2 lata temu zostałam wyłyżeczkowana i nie krwawię. Miała może któraś z was przewagę estrogenową? Pozdrawiam

11
Aby uczestniczyć w dyskusji, musisz być zalogowana
Załóż konto

Witaj! To, co opisujesz, to klasyczne objawy adaptacji do hormonów, które na tym etapie mogą przypominać przewagę estrogenową. Cztery tygodnie to jednak krótki czas i Twoje ciało dopiero uczy się nowej sytuacji, a Nutika słusznie zauważyła w komentarzu, że nie podałaś swojej dawki żelu Gynokadin. Tkliwość piersi, nagłe pobudzenie i kłopoty ze snem to częste sygnały, że dawka estrogenu może być obecnie za wysoka lub organizm reaguje na nią zbyt gwałtownie. Stosujesz Utrogest w dawce 200 mg, który ma działanie wyciszające i powinien ułatwiać zasypianie, ale przy nadmiarze estrogenu jego działanie może zostać zagłuszone. Dodatkowo brak krwawień utrudnia ocenę naturalnego cyklu, przez co hormony z leków mogły nałożyć się na resztkową pracę Twoich jajników. Choć pełna adaptacja do terapii trwa około trzech miesięcy, to silny dyskomfort i problemy ze snem są powodem, by nie czekać. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i zapytaj, czy wzorem lekarki Nutiki nie powinnaś na jakiś czas zmniejszyć dawki estrogenu. Nie modyfikuj jednak leków sama. Daj znać, ile żelu stosujesz i pamiętaj, że początki bywają wyboiste, ale wszystko da się dobrze ustawić!

Nutika5 dni temu

Ja miałam, ale z niskiego naturalnego progesteronu. Teraz od kilku dni jestem na Oestrogelu 2 pompki czyli 1,5 mg estrogenu i progesteron mikronizowany 100 mg na noc. Doktorka powiedziała mi, żeby zmniejszyć ilość estrogenu jesli tkliwosc i bol piersi by sie pojawił. Standardowa dawka progesteronu to 100, Ty masz 200 mg on powinien równoważyć, ale nie napisałaś ile estrogenu aplikujesz.

Magdusia5 dni temu

Witam,moja dawka estrogenu Gynokadin to 0,6 mg jedna pompka.Lekarka powiedziała że mogę stosować nawet dwie pompki. Od roku zauważyłam że coś się dzieje z moim organizmem.W marcu zeszłego roku po raz pierwszy będąc u mamy w Polsce zrobiłam poziom hormonów.Wtedy estrogen wynosił 480pg/ml progesteron 0,35ng/ml.Lekarz tutaj w Niemczech stwierdził ze wyniki są w porządku.Dopiero nieawno zaczełam zagłębiać się w temat perimenopauzy.Powtórzyłam badania estrogen 387 pg/ml ,progesteron 0,11 ng/ml fsh19,70 mlU/ml wraz ze sprawdzeniem wyniku Amh który wskazuje na niską czynność jajników(0,20 ng/ml).Lekarz powiedział że mam przyjść za pół roku.Zgłosiłam się do innego lekarza ginekologa .Lekarka na podstawie nie wyników a objawów zaleciła terapie hormonalną.

Nutika5 dni temu

Wynika z tego, że Twój lekarz uwzględnił i dał mniej estrogenu, a więcej progesteronu. Ja miałam tak, że raz Estradiol 14, a fsh ponad 70, a za kilka tygodni odwrotnie - estrogen 239, a fsh niski. Te wahania sa nie do ogarnięcia, dlatego lekarze i tak zalecają estrogen dla stabilizacji. Mi doktorka powiedziała, że gdy bedzie stała dostawa estrogenu to oś podwzgorze-przysadka-jajniki nie bedzie szalała. Ja bym odrobinkę zmniejszyła pompkę estrogenu i obserwowała. To okres adaptacyjny, wiec moze się dziać. U mnie 6 dni dopiero i jest idealnie na razie, bez ubocznych, trochę więcej energii i mniej zamulenia.

Magdusia2 dni temu

Witam was serdecznie , tak jak napisała Nutika,ogromnym plusem terapi jest również w moim przypadku od początku stosowania estradiolu, że nie mam własnie rano jak i również w ciagu dnia, tego zamulenia.Jest więcej energi i ochoty do działania. Od dwóch dni zredukowałam dawkę estrogenu na połowę pompki.Widzę znaczącą poprawę w dzień.Nie jestem już tak nadpobudzona. Kapsułkę Uturogest biorę 2 godziny przed pójściem spać. Noce są trochę spokojniejsze,chodż od 2-3 godziny wybudzam się ale udaje mi się ponownie zasnąć . Byłam dziś u Pani doktor ginekolog. Doradziła mi zrezygnować z porannej dawki Ginokadin .Zamiast tego użyć żelu wieczorem przed snem.Tklwe piersi również są reakcją na hormony. Będę próbować i zdawać wam relacje.Przepraszam że piszę trochę chaotycznie. Dziewczyny jak myślicie?gdzie najlepiej nakładać Ginokadin ?uda czy ręce? Znajoma dostała latem po zastosowaniu żelu na ręce plam od słońca. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuę za wasze wsparcie.

Nutikaokoło 20 godzin temu

Nie chaotycznie, wszystko jest zrozumiałe :). No i wlasnie trzeba elastycznie, znaleźć w danym momencie swoj schemat. Ja żel nakładam na wnętrze przedramion i ramion, od słonca nie mam sladów, ale zwrócę uwagę, nie pomyślałam nawet. U mnie od 10 dni HTM i czuję z każdym dniem więcej energii i ogarnięcia wiekszego. Z koncentracją jeszcze mam problem, ale przynajmniej decyzje szybciej podejmuję. Jestem mniej zmęczona, lepiej śpię. Czekam na rozwój wydarzeń :)

Witaj Magdusiu! Cieszę się, że u Ciebie jest lepiej! Nic się nie martw, piszesz bardzo jasno i wiadomo o co chodzi. Najważniejsze, że energia wróciła, nadpobudzenie minęło, a nocki robią się spokojniejsze. Co do Gynokadinu, najlepiej nakładać go latem na uda – to super bezpieczne miejsce pod względem słońca, chociaż przy stosowaniu wieczorem, o którym pisałaś, lek i tak idealnie wchłonie się przez całą noc, więc u Ciebie to kwestia preferencji. Testuj śmiało tę wieczorną opcję, dbaj o siebie i koniecznie dawaj nam znać, jak się czujesz - trzymamy mocno kciuki i przesyłamy mnóstwo wsparcia! Jesteśmy z Tobą!