Logo
Rozalia30 dni temu
Menopauza

Dziwne bóle stawów i sztywność palców

Cześć dziewczyny, od kilku miesięcy czuję się jakby moje ciało nagle zaczęło się buntować w zupełnie niespodziewany sposób. Oprócz klasycznych uderzeń gorąca i huśtawki nastrojów, obudziły się u mnie bóle stawów - szczególnie kolana, biodra i palce u rąk. Rano jestem sztywna jak deska, a czasem tak strzyka w nadgarstkach, że trudno mi utrzymać kubek z kawą. Najbardziej zaskakuje mnie to, że nie robiłam nic nowego – ani nie trenowałam intensywniej, ani nie nosiłam ciężarów. A jednak czuję się jak po maratonie. Ktoś z Was też tak ma? Jak sobie radzicie?

6
Aby uczestniczyć w dyskusji, musisz być zalogowana
Załóż konto
RenataB28 dni temu

Cześć. Też mnie pobolewają kości i mięśnie, niestety.

Cześć❤️ Bardzo dziękuję, że do nas dołączyłaś i napisałaś o tym temacie. Witaj na MenoForum! Te bóle stawów i poranna sztywność to jeden z tych mniej oczywistych, ale naprawdę częstych objawów perimenopauzy. Spadek estrogenu wpływa na elastyczność tkanek i nawilżenie stawów, dlatego nagle „wszystko skrzypi”. Jesteś tu w bardzo dobrym miejscu – dziewczyny dzielą się sprawdzonymi sposobami: od suplementacji, przez delikatny ruch, po maści rozgrzewające i fizjoterapię. Czekamy na Twoje kolejne wpisy i na doświadczenia innych. U mnie pomogła regularna aktywność fizyczna, zobacz w MenoBibliotece jakie ćwiczenia możesz wykonywać w domu. Zostały one opisane w artykule pt. "Jak ćwiczyć w perimenopauzie i po menopauzie – praktyczny poradnik".