Logo
Ewcia3 miesiące temu
Menopauza

nietolerancje pokarmowe

Chciałam zapytać czy jest to możliwe aby w związku z menopauzą pojawiły się nietolerancje pokarmowe. czy alergie Jakiś czas temu zauważyłam wzdęty brzuch i dolegliwości jelitowe , natomiast jednocześnie moja kosmetyczka zauważyła zmiany skórne na mojej twarzy, w okolicach ust i nozdrzy i podpowiedziała że to może być nietolerancja pokarmowa przykładowo na laktozę lub gluten i żebym sprawdziła. I faktycznie jak odstawiłam mleko ( a piłam dużo) i inne produkty mleczne (te co jadłam czyli jogurty , śmietanę i ser biały) to zauważyłam poprawę . Krostki na twarzy zniknęły i brzuch się nieco spłaszczył. Będę teraz jeszcze sprawdzać gluten , ale trochę mnie to zdziwiło bo nigdy nie miałam problemów z laktozą .... czy macie jakieś problemy z alergia czy nietolerancją w naszym wieku ?

2
Aby uczestniczyć w dyskusji, musisz być zalogowana
Załóż konto
MenoAdminka ADMIN3 miesiące temu

Zależność między hormonami a układem pokarmowym jest istotna, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym. Spadek estrogenów może wpływać na pracę jelit, mikrobiom i zwiększać skłonność do wzdęć czy nadwrażliwości na niektóre produkty. Dlatego warto obserwować organizm i dostosowywać dietę do jego reakcji.

Ela19073 miesiące temu

Ja mam podobnie , głównie zauważyłam problem z glutenem bo po odstawieniu pieczywa wyraźnie się poprawiło - a jadłam dużo bo bardzo lubię , szczególnie krakowskie obwarzanki jadłam co dziennie w pracy ... ) a miałam biegunki , bóle brzucha, uczucie przelewania . Teraz nie jem nic z mąką ale nie ukrywam że nie jest to łatwe i chciałabym kiedyś wrócić do pieczywa , czy komuś udało się wyjść z tego ?