Logo
Menopauza

Boli Was całe ciało? To może być zespół mięśniowo-szkieletowy menopauzy – nowy artykuł w MenoBibliotece

Witam! Często czytam Wasze posty o tym, że „coś strzyka”, „ciężko wstać z łóżka” albo że mięśnie męczą się szybciej niż kiedyś. Wiele z nas myśli, że to po prostu naturalne starzenie, ale prawda jest taka, że za te dolegliwości często odpowiada spadek hormonów. W MenoBibliotece właśnie pojawił się nowy artykuł, w którym wzięłyśmy pod lupę 👉 bóle stawów i mięśni w menopauzie W tekście znajdziecie m.in.: • Dlaczego ból całego ciała ma swoją fachową nazwę (zespół mięśniowo-szkieletowy menopauzy). • Dlaczego dotyczy to aż 70% z nas. • Jak odróżnić zwykłe zmęczenie od zmian w gęstości kości czy sarkopenii. • Co realnie pomaga, żeby poczuć się lepiej. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany, żeby móc o siebie lepiej zadbać. Dajcie znać, czy ten temat jest Wam bliski i czy któraś z wymienionych tam metod (np. trening siłowy czy fizjoterapia) przyniosła Wam już ulgę? Zapraszam do lektury! Wasza MenoAdminka 🌸

4
Aby uczestniczyć w dyskusji, musisz być zalogowana
Załóż konto
Nutika5 dni temu

Przeczytałam artykuł :). Myślę sobie jak wiele kobiet zamiast uwzględnić objawy związane z hormonami ma zdiagnozowaną, na końcu wszystkiego fibromialgię (bo juz nic nie pasuje). Leczone są też SSRI, SNRI bez znaczącego efektu. Oczywiscie badac się trzeba, wykluczać, wykluczać dalej i sprawdzać, bo jednak wieloprzyczynowosc dolegliwości też może występować. U mnie raczej nie, klasyczne objawy menopauzalne, korzyścią tego wszystkiego jest to, że wiem że to ja mam robotę jeszcze do zrobienia w obszarze stylu życia. A to najtrudniej ogarnać, nie mam juz wymówek :).