Logo
Magdazd11 dni temu
Inne dolegliwości

Czy to perimenopauza?

Dzień dobry. Mam 53 lata. Mam mięśniaka podśluzówkowego (opis z badania: ze ściany tylnej jamy za ujściem wewnętrznym wychodzi mięśniak średnica około 1,5cm którego 80% jest w jamie macicy). Badanie histeroskopii zrobione. Poza tym mięśniakiem nie ma innych zmian. Mięśniaka mam już z 10 lat i nigdy nie dawał objawów. Innych zmian w macicy nie ma, polipów takze nie ma. Do tego w miarę świeże wyniki hormonalne: TSH 2,150, estradiol <5, FSH 15,90, LH 6,81, prolaktyna 11,80. Wyniki krwi prawidłowe. Nie mam żadnych objawów menopauzalnych, ale co 3-4 cykl zdarzają się bezpośrednio po miesiączce plamienia nawet do 17 dnia cyklu. Cykle są regularne. Czy to jest normalne? Czy mozna temu jakoś zaradzić?

5
Aby uczestniczyć w dyskusji, musisz być zalogowana
Załóż konto

Dzień dobry, plamienia mogą występować w okresie okołomenopauzalnym, jednak plamienia pojawiające się po miesiączce i trwające tak długo nie powinny być automatycznie uznawane za „normalne” i zawsze wymagają ustalenia przyczyny. W Pani przypadku możliwe są co najmniej dwa wyjaśnienia. Po pierwsze, niewielki mięśniak podśluzówkowy może powodować plamienia, nawet jeśli przez wiele lat nie dawał żadnych objawów. Po drugie, w okresie okołomenopauzalnym mogą pojawiać się zaburzenia owulacji i przejściowe zmiany hormonalne skutkujące plamieniami. Wynik estradiolu <5 sugeruje bardzo niską aktywność hormonalną jajników, natomiast FSH 15,9 IU/l nie jest jeszcze typowym wynikiem dla pełnej menopauzy. Trzeba jednak pamiętać, że pojedyncze oznaczenia hormonów nie pozwalają jednoznacznie określić etapu transformacji, zwłaszcza jeśli miesiączki nadal są regularne. Jeżeli histeroskopia potwierdziła brak innych zmian w jamie macicy (np. polipów), warto omówić z prowadzącym ginekologiem, czy źródłem plamień może być właśnie ten mięśniak.

Magdazd11 dni temu

Omawiałam nawet z dwoma i żaden z nich jednoznacznie nie potrafił odpowiedzieć na pytanie czy to perimenopauza czy mięśniak. Jeden z nich proponował "przeczekanie", drugi zaś usunięcie mięśniaka jednak bez gwarancji ze da to zamierzony rezultat.

Pewnie nie jest takie proste jednoznaczne ustalenie tej przyczyny, a od jakiego czasu te plamienia pomiesiączkowe występują?

Magdazd11 dni temu

Występują od zeszłego roku. Ale generalnie bywa, że 2-3 cykle są regularne i prawidłowe (bez skrzepów, mocnych krwawień). A bywa, że są regularne ale bezpośrednio po miesiączce występują plamienia trwające do około 16 dnia cyklu lub niemal do następnego cyklu.

To chyba warto poobserwować te zmiany, bo skoro już to tak długo trwa i się nie pogarsza, to może rzeczywiście ma podłoże hormonalne. To oczywiście nie wyklucza zabiegu usunięcia mięśniaka w przyszłości, jeśli objawy by się nasiliły lub bardzo utrudniały funkcjonowanie.